NASA oslavuje 60-ku, japonská sonda pristála na asteroide a Riemannova hypotéza (ne)rozlúštena – 39. týždeň

  1. Na asteroide Ryugu úspešne pristáli dva robotické rovery z japonskej sondy Hajabusa 2 a priniesli zaujímavé fotografie. A dokonca aj video.
  2. NASA oslavuje 60 rokov. Od svojho založenia dokázala naozaj veľké veci. Najlepšie momenty zachytené na fotografiách.
  3. Britský matematik Michael Atiyah síce tvrdí, že rozlúštil 160 rokov starú „miliónovú“ záhadu Riemannovej hypotézy, odborníci však riešeniu nedôverujú.

 

 

Existujú časti ľudského tela, v ktorej je DNA oveľa viac ako v inej? A sú časti tela, v ktorej nie je žiadna?

DNA je vo všetkých tkanivách, jadrové bunky nájdete všade. Inak je to s krvou – DNA je vo veľkom množstve len v bielych krvinkách. Červené krvinky neobsahujú jadro, takže nemajú ani DNA, rovnako tak krvné doštičky.

Variabilné je to pri ejakuláte, lebo hlavnými nositeľkami DNA sú spermie, pričom ich kvalita býva rôzna. Vplyvom prostredia a životného štýlu sa stáva, že spermie nenájdeme ani v ejakuláte mladých mužov. Vtedy DNA hľadáme v iných bunkách, ktoré sa do ejakulátu dostanú prostredníctvom slizníc, ale ich množstvo je výrazne menšie.

DNA je aj v kožných derivátoch, teda vo vlasoch a ochlpení, najviac jej nájdeme v rastovom vačku. Ak sa vlas alebo chlp vytrhnú, bunky rastového vačku tam ostávajú, takže sú dobre analyzovateľné. Pri prirodzene vypadnutom vlase je to horšie.

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *