Vedecký filter: Prvý vesmírny turista, plagiátor profesorom a chystaná Noc výskumníkov – 38. týždeň

Top správy:

  1. Je známe meno (potenciálne) prvého vesmírneho turistu. Je ním Jusaku Maezawa, bývalý bubeník a terajší podnikateľ v odevnom priemysle a fanúšik moderného umenia. Súkromná spoločnosť SpaceX Ellona Muska oznámila, že ho na výlet k mesiacu vyvezie v roku 2023. Už teraz sa však objavujú pochybnosti o tom, že rok 2023 nie je reálne stihnúť. Takýto výlet však bude fyzicky i psychicky náročný a turisti sa musia pripraviť na niekoľko problémov a skúšok ako preťaženie pri štarte, možná nevoľnosť pri pobyte v stave beztiaže, radiácia a nemožnosť misiu len tak ukončiť v jej priebehu.
    Medzitým sa vesmíre: Stihli sme nahromaždiť slušné množstvo odpadu – staré satelity, pozostatky odpaľovacích rakiet. Stále krúžia okolo našej Zeme a ohrozujú súčasné satelity a štarty rakiet. Našťastie sa zdá, že sa s tým chystáme niečo urobiť a na testovací let vyrazil experimentálny satelit RemoveDEBRIS, ktorý je navrhnutý tak, aby zachytil odpad a naviedol ho do atmosféry, kde zhorí. Japonská sonda Hajabusa 2 vypustila v piatok skoro ráno dvojicu roverov, ktoré majú pristáť na asteroide Ryugu. Bolo by to prvé umiestnenie robotických roverov na povrch asteroidu. Sonda Parker putujúca k Slnku zaslala prvé snímky. Sonda Dawn, ktorá už tretí rok obieha okolo planétky Ceres medzi Marsom a Jupiterom, počas nasledujúceho mesiaca skončí svoju misiu, keďže jej dôjde palivo a prestane posielať snímky na Zem.
  2. Medzitým v paralelnom slovenskom vesmíre: Všetkým ústavom SAV stále hrozí právna neistota. Stanovisko generálnej prokuratúry si každý vykladá po svojom. Ministersvto školstva svoju chybu nepriznáva, zástupcovia SAV hovoria v .lampe o nepochopiteľných dôvodoch a nesúčinnosti ministerstva pri plánovanej (no nakoniec zrušenej) transformácií.
    Dekan Fakulty telesnej výchovy a športu UK v Bratislave, Marián Vanderka, bol vymenovaný za profesora napriek usvedčeniu z plagiátorstva pri tvorbe knižnej publikácie. Rektor, ministerstvo školstva i prezident tvrdia, že nie je v ich kompetencii posudzovať etický a morálny profil kandidáta, ale formálne náležitosti, ktoré boli splnené. To je pravdepodobne podľa aktuálne platných pravidiel pravda, otázkou však zostáva, prečo máme pravidlá, ktoré usvedčenému plagiátorovi umožňujú získanie titulu, ktorý má poživať náležitý morálny status a pedagogický vzor hodný titulu profesor.
  3. 28.9.2018 sa uskutoční prestížny interaktívny festival Noc výskumníkov v Bratislave, Banskej Bystrici, Žiline, Košiciach a Poprade. Táto popularizačná aktivita bude prebiehať po celej Európe. Témou tohtoročnej je „Vedci v nás“. Na začiatku vedeckého poznania je zvedavosť a tá je prirodzene v každom z nás. Návštevníci budú môcť pod dohľadom vedcov robiť experimenty a klásť výskumníkom akékoľvek otázky. Minuloročný festival pritiahol viac ako 155 000 návštevníkov a do programu na celom Slovensku sa zapojilo viac ako 1 400 vedcov a výskumníkov. Ak máte príležitosť, určite to bude stáť za návštevu.

Prehľad ďalších správ v krátkosti:

  • Kognitívnemu sebapotvrdzovaniu (z angl. confirmation bias) podliehame ďaleko viac ako si myslíme. Pri posudzovaní logických úsudkov sme silno ovplyvnený tým, aké sú naše postoje a máme tendenciu pridávať väčší význam argumentom, ktoré potvrdzujú naše presvedčenie než tým, ktoré ho vyvracajú, a to aj v prípade, že sa z hľadiska logiky jedná o rovnako silné tvrdienia. Obzvlášť v témach morálky ako sú napr. potraty je táto tendencia silná. Mali by sme preto byť obozretní v hodnotení argumentov a snažiť sa vlastnú zaujatosť minimalizovať pri snahe o objektívne posudzovanie nových argumentov.
  • Tri veci, ktoré stojí za to sa naučiť od ľudí, ktorí sa vzdali sveta online a žijú bez smarfónov a sociálnych sietí: Trávia viac času s ostatnými. Necítia sa ani osamelí ani smutní. Sú všímaví a žijú v prítomnosti.
  • Ako kriminalisti dostávajú údaje z mobilných telefónov pri vyšetrovaní? Tak napríklad, aby mohli udržať telefón zapnutý a zároveň odfiltrovať signál, aby zabránili vymazaniu údajov na diaľku, používajú Faradayovu klietku.
  • Výskum 5300 rokov starého „ľadové muža“ Ötzi, ktorého objavili v Alpách v r. 1991 odhalil ďalšie zaujímavé podrobnosti. Trpel rôznymi chorobami ako hniloba zubov, silná črevná chrípka a degenerácia kolien. Zaujímavejšie je, že sa našli dôkazy o snahách proti týmto chorobám bojovať, napr. špeciálny druh paprade proti parazitom a hubu s antibiotickými účinkami.
  • Zelenina a ovocie nie sú len zdravou súčasťou odporúčaného jedálného lístka, ale majú aj najnižšiu spotreby vody pri ich výrobe oproti ostatným druhom potravín a sú dobrou ekologickou voľbou.
  • Vysoký príjem vitamínu D je skôr škodlivý a vedie paradoxne napríklad k väčšiemu množstvu zlomenín alebo k riziku srdcovo-cievných ochorení. Pozor na nadmerné množstvo príjmu výživových doplnkov.
  • Nové chytré hodinky od Apple vedia zmerať EKG (elektrogardiogram) srdca údajne podobne ako doktori so špecializovaným prístrojom.Nie je pritom jasné, či to prinesie v globálnom merítku viac úžitku alebo problémov. Dáta z takto veľkej vzorky používateľov iWatch môžu byť nepochybne cenným zdrojom informácií pre výskum a včasné zachytenie podozrení na infarkt. Neodborné interpretovanie výsledkov nedostatočne overenej metódy však môže priniesť množstvo zbytočných obáv zdravých ľudí a zbytočných návštev lekára.
  • Znečistenie ovzdušia na Slovensku je zdedeným problémom minulosti, ale stále aktuálnym. Prispievame k tomu nezanedbateľne aj dnes. Problémom je najmä polietavý prach – tuhé častice s veľkosťou do 10 mikrometrov, ktorých zdrojom sú kúreniská a doprava. 5600 predčasných úmrtí ročne spôsobí podľa Európskej environmentálnej agentúry znečistené ovzdušie na Slovensku.
  • Automatizácia na trhu práce naberá na obrátkach a niektorí ju už teraz prirovnávajú k priemyselnej revolúcii. Takmer určite dôjde k veľkému preskupeniu pracovnej sily v najbližších 5-10 rokoch. Odborníci tvrdia, že nástup robotov povedie k poklesu pracovných miest, no vytvorí aj dvojnásobok nových. Varujú však, že zmena sa neudeje sama a spoločnosť sa na ňu musí včas pripraviť vhodným edukovaním a plánovaním.
  • Plasty v mori zabíjajú korytnačky. Ak má korytnačka 14 plastových predmetov v čreve, s 50 percentnou pravdepodobnosťou kvôli tomu zomrie.
  • Vedci detailne zmapovali Antarktídu. Doteraz sme mali detailnejšiu mapu Marsu, než Antarktídy. Môžete si dokonca stiahnuť obrázok vo vysokom rozlíšení.
  • Hybridný elektrický vlak poháňaný vodíkom spustili do prevádzky v Nemecku. Na neeliktrifikovaných tratiach tak môže nahradiť dieslové lokomotívy, na rozdiel od ktorých je tichý a šetrný k životnému prostrediu.
  • Zdravým jedincom starších ako 70 rokov pravidelné užívanie aspirínu (u nás viac známy ako acylpyrín) nepomáha, skôr naopak. Aj keď sa v minulosti objavili štúdie, ktoré ukazovali pozitívny účinok v predchádzaní kardiovaskulárnych problémov a rakoviny, nová štúdia poukazuje viac na možné riziká ako napríklad vnútorné krvácanie.
  • Prvočísla sú facsinujúcou skupinou čísel, ktoré sa dajú deliť len 1-kou alebo samým sebou. Ich hľadanie je pomerne náročné a doteraz sa myslelo, že sú v postupnosti čísel viacmenej náhodne. Možno tomu tak nie je. Polohy atómov v kryštáli totiž pripomínajú vzor, ktorý vytvárajú prvočísla.
  • Identifikovali najstaršieho živočícha na svete. Existoval pred 558 miliónmi rokov. Ide o fosíliu z rodu dickinsonia, ktorá existovala pred 558 miliónmi rokov.
  • V boji proti pytliactvu slonov a obchodu so slonovinou používajú DNA odobratnú z klov slonov na zmapovanie pôvodu a presunov slonoviny.
  • Ako zmierniť emocionálny dopad rozchodu? Na základe (avšak malej) štúdie pomáha: vybavovať si negatívne vlastnosti bývalého partnera, namiesto toho, aby ste so svojimi pocitmi bojovali, prijmite ich, rozptýľte sa a myslite na pozitívne veci nesúvisiace s bývalým.

Rozhovory týždňa:

Futurológ: Nie som veštec. Budúcnosť si neplánujem, no tej blízkej sa bojím

„Teraz trávime príliš veľa času rutinnou prácou a to pre ľudskú myseľ nie je vhodné. Sme azda na svete, aby sme pracovali? Práca je predsa len spôsob, ktorým sa živíme a slúžime iným ľuďom. Čo keby mohli iným ľuďom slúžiť roboti a ešte k tomu lepšie a účinnejšie?

Budeme musieť začať premýšľať, o čom inom je život ľudí ako len o práci. Nebude to ľahký prechod, v skutočnosti bude veľmi ťažký.“

Držiteľ Nobelovej ceny za fyziku: Necítim pýchu, keď vidím svoj objav

Čo by ste odporučili mladým ľuďom, ktorí sa venujú vede a možno zažili nejaké neúspechy?

“Môžem povedať iba to, že bez ohľadu na to, akému odboru sa venujete, sústreďte sa. Jedna z najdôležitejších vecí je záujem.”

Slovo týždňa:

mizofónia – neznášanlivosť určitých zvukov – veľmi často mľaskanie. Áno, pre niektorých ľudí sú niektoré zvuky neznesiteľné.  „Mizofónia je neurofyziologická porucha. Znamená to, že je vo fyzickom zložení mozgu. Nie je kognitívna.“

Vtipné nálezy týždňa:

NASA zvažuje, či by mohla obal svojich vesmírnych lodí predávať ako reklamný priestor a vedci testovali účinky extázy na nespoločenských chobotniciach a zistili, že na extáze sú viac prítulné.

Ak sa vám páčilo, sledujte nás na na Facebooku, Twitteri a odoberajte týždenný filter na email.

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *